Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie daj się rekruterowi zaskoczyć testem

05 lutego 2013 | Nowa Praca | Anita Błaszczak

Pracodawcy coraz częściej chcą sprawdzić wiedzę, osobowość i kompetencje kandydatów. Dlatego rośnie popularność kwestionariuszy, które pomagają wybrać najlepszych

Pan Andrzej, finansista z 10-letnim doświadczeniem, był zaskoczony, gdy podczas rozmowy rekrutacyjnej w dużej firmie doradczej poproszono go o wypełnienie testu badającego umiejętności analitycznego myślenia. Chociaż dwukrotnie zmieniał już pracę, test był dla niego niespodzianką - poprzednie rekrutacje ograniczały się bowiem do rozmowy o jego doświadczeniach i planach zawodowych.

W pakiecie z usługą agencji

Rekruterzy nie mają obowiązku informowania kandydata o tym, że rozmowa kwalifikacyjna będzie połączona z testem. Jednak specjaliści z renomowanych firm zwykle o tym uprzedzają. Nie tylko ze względu na zawodową etykę. Także ze względów praktycznych.

- Rozmowa kwalifikacyjna połączona z testem trwa zwykle dłużej, niekiedy 2-3 godziny. Lepiej więc o tym uprzedzić kandydata - wyjaśnia Justyna Lipowska z firmy doradztwa personalnego HRK.

Jeśli rekruter nie wspomina o teście, sami możemy go o to zapytać. Pan Andrzej przyznał, że podczas spotkania nie krył irytacji, gdyż nikt go o teście nie uprzedził. Być może to sprawiło, że choć w sprawdzianie wypadł ponoć bardzo dobrze, to pracy nie dostał. Zapowiada, że jeśli teraz dostanie zaproszenie na rozmowę, na pewno spyta, czy będzie jej towarzyszył test. Są duże szanse, że tak.

W ostatnich latach testy stały się jednym z bardziej popularnych elementów selekcji - wiele agencji doradztwa personalnego oferuje je swym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9454

Wydanie: 9454

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament