Na żądanie zarobki w administracji są jawne
Szef musi rozważyć, czy ujawnić wysokość pensji radcy prawnego zatrudnionego w urzędzie państwowym czy gminie, jeśli w trybie dostępu do informacji publicznej zapyta o nie petent i zastosować właściwy tryb postępowania
- Co ma zrobić kierownik jednostki, jeżeli do urzędu wpłynie pytanie o wynagrodzenie pracownika urzędu gminy lub ministerstwa, np. zatrudnionego jako radca prawny? Czy pracodawca musi podać taką informację? – pyta czytelnik.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw zapoznać się z ustawą z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (DzU nr 112, poz. 1198 ze zm., dalej ustawa) i przeanalizować, czy informacja o wynagrodzeniu jest tą publiczną a następnie, czy trzeba ją podać.
Zgodnie z art. 1 ustawy każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną i podlega udostępnieniu >patrz ramka. Każdy obywatel może wystąpić do organów administracji publicznej (rządowej i samorządowej) o podanie takiej wiadomości. Stanowią ją nie tylko dokumenty wytwarzane przez organy administracji publicznej, ale są to także dane dotyczące osób pełniących funkcję publiczną. Chodzi np. o ministra, dyrektora generalnego urzędu, pracownika ministerstwa, urzędu gminy czy regionalnej izby obrachunkowej.
Jest wyjątek
Prawo do informacji publicznej nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Art. 5 ustawy stanowi bowiem, że jest ono ograniczone przede wszystkim w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta