Firma wliczy w koszty zakup i pranie odzieży roboczej
Wypłacone osobom zatrudnionym ekwiwalenty za czyszczenie używanych w pracy fartuchów i kombinezonów są zwolnione z podatku dochodowego. Nie należy ich uwzględniać przy obliczaniu zaliczki
Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2377 § 1 kodeksu pracy).
Odzież i obuwie robocze dostarczone nieodpłatnie pracownikowi przez pracodawcę są własnością pracodawcy (art. 2378 § 1 k.p.).
Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy (art. 2379 § 1 k.p.). Pracodawca ustala rodzaje odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego (art. 2378 § 1 k.p.).
Własne buty i okrycie
Nie zawsze używana przez pracowników odzież i obuwie robocze jest własnością pracodawcy. Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2377 § 2 k.p.).
Nie może to jednak dotyczyć stanowisk, na których są wykonywane prace związane z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta