Zagranica odstawia obligacje
Uczestnicy funduszy lokujących środki na rynkach rozwiniętych wybierają akcje zamiast obligacji. W Polsce nie widać rotacji kapitału.
W tygodniu zakończonym 30 stycznia do funduszy akcji na całym świecie wpłacono prawie 19 mld dolarów więcej, niż z nich wypłacono – wynika z danych EPFR Global, firmy wyspecjalizowanej w monitorowaniu międzynarodowych funduszy inwestycyjnych.
Wynik sprzedażowy funduszy akcji był trzykrotnie lepszy niż funduszy inwestujących w obligacje, co zdaniem EPFR potwierdza teorię „wielkiej rotacji" (z angielskiego „big rotation") – przepływu kapitału od inwestycji bezpiecznych (opartych na obligacjach) w kierunku bardziej ryzykownych (opartych na akcjach).
W naszym regionie – EMEA (Europe, Middle East, Africa – Europa, Bliski Wschód i Afryka) – pieniądze inwestorów przyciąga przede wszystkim Rosja. Fundusze inwestujące w tym kraju cieszą się największym powodzeniem od początku października, a także Turcja.
Tylko na warszawską giełdę w ostatnim tygodniu za pośrednictwem międzynarodowych funduszy napłynęło 37 mln dolarów – podaje Royal Bank of Scotland, na podstawie danych EPFR. W sumie w ciągu ostatnich pięciu tygodni zagraniczne fundusze rynków wschodzących inwestujące na warszawskiej giełdzie pozyskały prawie 200 mln dolarów.
Nad Wisłą bez zmian
Popularność Rosji nie dziwi polskich zarządzających. – Prognozy na 2013 rok zakładają około 4-proc. wzrost rosyjskiego PKB. Na tle Europy (w tym także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta