Kiedy zapytać – ile będę zarabiać
Do rozmowy o wysokości zarobków trzeba się dobrze przygotować. Czasami kwota znana jest od początku, ale o wiele częstsze są sytuacje, gdy na dobry moment, by zapytać o pieniądze trzeba po prostu poczekać
Pewien kandydat do pracy w Ministerstwie Skarbu złożył bardzo szczegółowe i doskonale z punktu widzenia pracodawcy cv. Spełniał wszelki oczekiwania. Był tylko jeden problem. Kandydat ten nie spodziewał się, że zarobki, które proponuje ministerstwo będą dla niego nie do zaakceptowania. Gdyby zapytał wcześniej uniknąłby rozczarowania.
Kwestie związane z wynagrodzeniem powinny być ustalone już na poziomie wczesnych negocjacji, tak samo jak czas podjęcia pracy, wymiar godzin czy forma umowy – mówi Paulina Zaręba z PSZK.
– W interesie zarówno pracodawcy, jak i potencjalnego pracownika jest jak najszybsze ustalenie warunków ewentualnej współpracy, jednak to pracodawca powinien zorientować się jakie są oczekiwania finansowe kandydata i czy może im sprostać. Jeżeli tego nie robi, to wtedy kandydat ma prawo upominać się o podanie informacji o wynagrodzenie. Jednak, zdaniem specjalistki ważne jest, by nie miało to miejsca podczas pierwszego etapu rekrutacji, gdyż jest to źle postrzegane przez pracodawców. Natomiast kolejne rozmowy mogą już być związane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta