Kto skompletuje spóźniony wniosek o kapitał początkowy
Jeśli mimo wezwania ZUS pracodawca nie jest w stanie skompletować dokumentów do ustalenia kapitału początkowego, może prosić o przesunięcie terminu. Ale sprawę może też bezpośrednio załatwić pracownik
Kapitał początkowy ZUS ustala dla każdej osoby urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która opłacała składkę na ubezpieczenie społeczne bądź za którą opłacał ją płatnik składek. Ustala się go również dla tych spośród ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r., którzy mają możliwość skorzystać z przyznania emerytury na dotychczasowych zasadach (art. 173 ust. 1 – 1b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna).
Kapitał ten oblicza się również dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., które po 31 grudnia 2008 r. wystąpiły lub wystąpią z wnioskiem o emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego (dla kobiet – 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat), jeśli będą wnioskować o ustalenie emerytury na nowych zasadach i gdy tak naliczone świadczenie będzie wyższe niż ustalone na dotychczasowych zasadach (art. 55 ustawy emerytalnej).
Obowiązki płatnika
W praktyce realizacja powyższego obowiązku wynikającego z art. 175 ustawy emerytalnej spada na pracodawcę i sprowadza się do wykonania następujących czynności:
1) zawiadomienia ubezpieczonego o wskazanym przez ZUS terminie złożenia dokumentacji i wezwania go, by dostarczył ją płatnikowi,
2) wystawienia dokumentu niezbędnego do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta