Fiskus czasem pozwala zmienić zdanie
Podatnik, który rozpoczyna własną działalność gospodarczą i złożył już oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, może się rozmyślić. Na odwołanie swojej decyzji nie ma jednak dużo czasu
Podstawową formą opodatkowania zysków z działalności gospodarczej jest skala podatkowa ze stawkami 18 i 32 proc. Niektórzy podatnicy mają jednak, po spełnieniu warunków określonych w przepisach, możliwość wyboru innej formy opodatkowania. W grę wchodzi 19 proc. stawka liniowa PIT, ryczałt ewidencjonowany oraz karta podatkowa.
Przed podjęciem decyzji oczywiście warto się dobrze zastanowić i dokładnie policzyć. Nie zawsze bowiem niższa stawka podatkowa oznacza korzystniejsze zasady opodatkowania. Przy niektórych formach przedsiębiorca nie może np. uwzględnić kosztów podatkowych czy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
O wyborze formy opodatkowania innej niż zasady ogólne podatnik musi poinformować właściwego według jego miejsca zamieszkania naczelnika urzędu skarbowego. I to na piśmie. Takie oświadczenie składa do 20 stycznia roku podatkowego (w tym roku było nieco więcej czasu, termin – z uwagi, że 20 stycznia przypadał w niedzielę, został przesunięty na poniedziałek, 21 stycznia). Jeśli w tym terminie podatnik nie przekaże do urzędu skarbowego żadnej informacji przyjmuje się, że będzie opłacał podatek według skali podatkowej.
Gdy pojawiają się wątpliwości
Jeśli jednak w danym roku podatnik dopiero rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej, to oświadczenie o wyborze formy opodatkowania składa w nieco innym terminie. Robi to nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta