Pseudokierownik po godzinach pracuje za pieniądze
Główny księgowy, jako osoba zaliczana do kadry zarządzającej, nie ma prawa do wynagrodzenia za pracę nadliczbową. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy firma zmuszała go do realizacji stałych zadań ponad wymiar
Dotyczy to także sytuacji, gdy główny księgowy dodatkowo wykonywał obowiązki szeregowego pracownika.
Stałe przeciążenie
Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, obowiązki poza normalnymi godzinami pracy. Nie mają wtedy prawa do wynagrodzenia oraz dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 1514 § 1 k.p.).
Definicję, kto należy do zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, zawiera art. 128 § 2 pkt 2 k.p. Chodzi tu o pracowników kierujących jednoosobowo zakładem i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem oraz głównych księgowych.
Oznacza to, że główni księgowi zasadniczo nie mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny. Osoba podejmująca się wykonywania zadań na tym stanowisku musi więc pogodzić się z tym, że za ich realizację w wymiarze nadliczbowym nie będzie opłacana. Jest to uzasadnione tym, że pracownicy na posadach kierowniczych mogą w większym stopniu niż szeregowi dysponować swoim czasem pracy, decydując o pozostaniu w firmie ponad obowiązujące normy.
Jeśli jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta