Na czym polega zajęcie rachunku bankowego
- Komornik skarbowy dokonał zajęcia rachunku bankowego zobowiązanego. Po dokonaniu zajęcia dług został spłacony nie przez samego dłużnika, lecz przez osobę trzecią. Organ egzekucyjny za swoją czynność naliczył opłatę egzekucyjną. Dłużnik uważa, że zastosowanie środka egzekucyjnego w postaci zajęcia rachunku bankowego i natychmiastowa zapłata zaległości nie wypełnia treści art. 64 par. 1 pkt 4 i par. 9 pkt 3 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, bowiem nie ziścił się warunek zajęcia wierzytelności, a zatem czynność ta nie może być podstawą dochodzenia opłat egzekucyjnych. Kto ma rację?
Egzekucja administracyjna jest prowadzona w oparciu o przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Według art. 26 § 4 i 5 tej ustawy, jeżeli wierzyciel jest jednocześnie organem egzekucyjnym, przystępuje z urzędu do egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego przez siebie wystawionego.
Wszczęcie egzekucji administracyjnej następuje z chwilą:
- doręczenia zobowiązanemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta