Czy naliczone odsetki powinny być objęte korektą
CIT | Podatnik może zaliczyć do kosztów jedynie tę część miesięcznej amortyzacji, która proporcjonalnie przypada na zapłaconą część zobowiązania dotyczącego zakupu środka trwałego.
Zgodnie z art. 15b ust. 6 ustawy o CIT, wprowadzonego ustawą z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (DzU z 2012 r. poz. 1342), przepisy dotyczące obowiązkowej korekty kosztów uzyskania przychodów w razie nieuregulowania zobowiązań mają również odpowiednie zastosowanie w przypadku nabycia lub wytworzenia środków trwałych albo nabycia wartości niematerialnych i prawnych – do tej części odpisów amortyzacyjnych, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów.
Ustawodawca przewidział również sytuację, gdzie termin obowiązkowej korekty przypada na miesiąc, w którym dokonuje się pierwszego odpisu amortyzacyjnego. Wówczas – zgodnie z art. 15b ust. 7 – podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jedynie tę część odpisu, która proporcjonalnie przypada na zapłaconą część zobowiązania dotyczącego zakupu środka trwałego.
Przykład
Faktura zapłacona w połowie
X Spółka z o. o. 3 stycznia 2013 r. zakupiła komputer wykorzystywany do działalności gospodarczej. Wartość początkowa środka trwałego wyniosła 50 000 zł. Termin płatności określono na 14 dni od daty zakupu (17 stycznia 2013 r.). Spółka zapłaciła jedynie połowę ceny. W styczniu komputer został ujęty w ewidencji środków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta