Nieprawdziwe informacje grożą wykluczeniem twojej firmy
W czasie zaostrzającej się w wielu sektorach konkurencji zdobywanie zamówień może się okazać dla niektórych przedsiębiorców zbawienne. Dlatego wykonawcy czasami grają nieuczciwie, podając fałszywe dane.
Sankcją za złożenie nieprawdziwych informacji jest wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Przesłanka ta została określona w przepisie art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (DzU z 2010 r., nr 113, poz. 759 z późn. zm.), który mówi o tym, iż wyklucza się wykonawców, którzy „złożyli nieprawdziwe informacje mające wpływ lub mogące mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania" >patrz ramka.
Dwie przesłanki
Należy zwrócić uwagę na dwa konieczne elementy, czyli złożenie nieprawdziwych informacji oraz wpływ lub potencjalny ich wpływ na wynik prowadzonego postępowania. Aby zamawiający mógł wykorzystać podstawę wykluczenia wskazaną w przepisie art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy p.z.p., konieczne jest łączne spełnienie obu przesłanek.
Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 22 stycznia 2013 r. (KIO 35/13; KIO 62/13) wskazała, że „stwierdzenie nieprawdziwości informacji musi mieć postać uzyskania pewności, że informacje nie odzwierciedlają rzeczywistości. Nie jest wystarczające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta