Eurostat i manewry emerytalne
Nowy system rachunków narodowych i regionalnych (ESA2010) będzie zniechęcać do jednorazowych i krótkowzrocznych działań, których efektem byłoby ograniczenie lub eliminacja kapitałowych funduszy emerytalnych w celu poprawienia krótkookresowej sytuacji fiskalnej
Dyskusja o sposobie wypłat emerytur ze środków zgromadzonych w OFE nie może się odbywać bez uwzględnienia sytuacji fiskalnej Polski i oczekiwań ze strony organów UE na jej poprawę (Polska jest objęta procedurą nadmiernego deficytu). Dlatego też trzeba zadać pytanie, czy rozważanie wariantu wypłat związanego z przejęciem części czy całości aktywów emerytalnych do sektora finansów publicznych, będzie miało istotne znaczenie przy ocenie sytuacji fiskalnej Polski w świetle zmian, jakie nastąpią w systemie rachunków narodowych i regionalnych.
Bez rzetelnej debaty
W artykule „Bez OFE polska gospodarka zwolni" (Rzeczpospolita z 21.05.2013), przywołano wypowiedź Pana Ministra Ludwika Koteckiego, który stwierdził, że w ramach przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego trzeba „przeanalizować i przedyskutować cztery wątki: wpływ OFE na wzrost gospodarczy, rynek kapitałowy, finanse publiczne, a ten aspekt był do tej pory najsłabiej analizowany i wpływ OFE na wielkość emerytur". Stwierdził on, iż „spektrum decyzji jest od: nic nie zmieniać do bardzo radykalnych działań".
Należy się zgodzić, że rzetelnej debaty na temat wpływu funkcjonowania OFE na sektor finansów publicznych nie było. Często natomiast w quasi-dyskusjach nt. OFE posługiwano się skrótami, które opinię publiczną mogą wprowadzać w błąd. Podam tylko jeden przykład:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta