Nowy pracownik czy więcej zadań dla innych
UMOWY | Jeśli podwładny długo choruje, szef może powierzyć te obowiązki jego koledze albo zatrudnić zastępcę.
Leszek Jaworski
Poważny problem z zapewnieniem normalnego funkcjonowania firmy ma pracodawca, gdy np. kluczowy pracownik złamał nogę i przez kilka miesięcy nie będzie go na stanowisku. Szef ma wtedy co najmniej dwa rozwiązania. Jeżeli absencja przekracza 3 miesiące, obowiązki chorego może przekazać w drodze wypowiedzenia (porozumienia) zmieniającego innemu podwładnemu. Pracodawcy wolno też zatrudnić osobę na zastępstwo.
Wariant 1.
Powierzenie obowiązków
Gdy podwładny przebywa na chorobowym, jego zadania szef czasowo przekazuje innemu pracownikowi. Nie potrzebuje przy tym zmieniać zakresu jego obowiązków czy angażu. Nie musi także odpowiednio podwyższać mu płacy. Takie rozwiązanie dopuszczalne jest jednak na nie dłużej niż 3 miesiące. Zgodnie bowiem z art. 42 § 3 k.p. firma może powierzyć podwładnemu, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, inną pracę niż określona w angażu na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Jest to dozwolone,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta