Jak ustalić prawo posiadacza akcji
PRAWO HANDLOWE. W zależności od tego, czy spółka akcyjna jest spółką publiczną czy też nie, inny jest dzień, według którego ustalane jest uprawnienie do uczestnictwa w zgromadzeniu akcjonariuszy.
W spółce niepublicznej, tzn. takiej, w której żadna z akcji nie jest zdematerializowana, prawo uczestnictwa w zgromadzeniu ma akcjonariusz:
- który na tydzień przed terminem rozpoczęcia zgromadzenia był wpisany jako akcjonariusz w księdze akcyjnej spółki (w przypadku akcji imiennych) lub
- który na tydzień przed terminem zgromadzenia złożył w spółce dokumenty akcji na okaziciela.
Zamiast dokumentów akcji na okaziciela akcjonariusz może złożyć zaświadczenie wydane na dowód złożenia akcji u notariusza, w banku lub w firmie inwestycyjnej. Takie rozwiązanie jest częściej stosowane przez akcjonariuszy spółek publicznych ze względu na zwiększone bezpieczeństwo dla posiadanych przez nich papierów wartościowych (w szczególności, gdy istnieje konflikt zarząd spółki – akcjonariusz). Wskazane jest, by akcjonariusz posiadał potwierdzenie złożenia w spółce dokumentów akcji/zaświadczenia. Dzięki temu akcjonariusz będzie miał dowód spełnienia warunku dopuszczenia go do uczestnictwa w zgromadzeniu.
Dokumenty akcji na okaziciela, niezależnie czy złożone w spółce, u notariusza, w banku, czy w firmie inwestycyjnej, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta