Gotówka czy karta na zagraniczne wakacje
Wyjeżdżając na wakacje za granicę, warto wcześniej się zastanowić, ile gotówki i jakie karty płatnicze powinniśmy zabrać.
Wiele zależy od banku, w którym będą przeliczane transakcje, za które zamierzamy płacić kartą. Niektóre banki uzależniają walutę rozliczeniową od tego, czy jest to karta Visa czy Mastercard, inne mają jedną walutę rozliczeniową (np. euro) dla kart obu organizacji. Przykładowo w PKO BP dla kart kredytowych wszystkie operacje dokonane w walucie obcej, innej niż euro, są przeliczane na euro przez organizację płatniczą (Visa, MasterCard), a następnie przez bank na złote według kursu sprzedaży dla dewiz z tabeli kursowej. W przypadku kart debetowych operacje w walutach obcych, dla których bank prowadzi tabelę kursów, są przeliczane z waluty operacji na walutę polską, według ustalonych kursów sprzedaży. Z kolei w Millennium dla kart Visa transakcje w walutach obcych są przeliczane przez Visa na dolary amerykańskie, a dla kart z logo MasterCard najpierw na euro, a następnie – przez bank na złote.
Jeśli więc wyjeżdżamy do krajów strefy euro, aby nie ponosić kosztów podwójnego przewalutowania transakcji, lepiej korzystać z karty rozliczanej w euro, a podróżując do Stanów Zjednoczonych, kartę rozliczaną w dolarach amerykańskich. Jednak przy wyborze trzeba też zwrócić uwagę na wysokość prowizji doliczanej za przewalutowanie; może ona wynieść od 0,5 do 3 proc. w zależności od banku i organizacji płatniczej.
Karta czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta