Prof. Edward Lipiński pisze do SLD
Przewidywania prof. Lipińskiego z 1976 roku szybko się zrealizowały: polityka Gierka doprowadziła do społecznego buntu w 1980 r., a władze szybko wprowadziły politykę represji stanu wojennego.
Tytuł tego tekstu to oczywiście intelektualna prowokacja. Edward Lipiński, wybitny ekonomista, wykładowca akademicki, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, zmarł w 1986 r. w wieku 98 lat. Warto jednak przypomnieć tę postać, a zwłaszcza jego opinię o praktyce politycznej lat 70. XX w. Bo gdy dzisiaj słucha się polityków Sojuszu Lewicy Demokratycznej (i nie tylko...) wychwalających Edwarda Gierka, gdy czyta się wydany przez związany z SLD Instytut im. Ignacego Daszyńskiego „Historyczny pomocnik lewicy", nie sposób nie odnieść wrażenia, że wszystko już było. I próba uczynienia z Gierka męża stanu, ojca narodu oraz dobrego gospodarza. I rzetelna, racjonalna krytyka sposobu sprawowania władzy przez tego przywódcę partii komunistycznej.
List Lipińskiego powstał w 1976 r., gdy prawda o rzeczywistych kosztach „gierkowskiego sukcesu" nie była jeszcze powszechnie znana, a Czerwiec '76 r. i Sierpień '80 miały dopiero nadejść. Chociaż Edward Lipiński do członków SLD bezpośrednio nie napisał, mogą oni więc potraktować jako skierowane do nich przesłanie zawarte w dokumencie przygotowanym przez profesora w 1976 r.
Z Kuroniem i Olszewskim
W maju 1976 r. Edward Lipiński skierował na ręce I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka list otwarty, w którym poddał surowej krytyce istniejący w PRL system polityczny i ekonomiczny. Krytyki tej dokonał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta