Mrowisko Wikipedii
Za sprawą tego serwisu wiedza rzeczywiście trafia pod strzechy. Ale kim są nasi mistrzowie z sieci?
Większość współczesnych gotowa jest twierdzić, że największym, najważniejszym i najbardziej wpływowym wynalazkiem początku stulecia jest Facebook. Ten serwis rzeczywiście zmienia nasze czasy, wpływa na codzienne życie i zachowanie milionów. Facebook ma jednak wpływ głównie na użytkowników Facebooka, choć pośrednio zmienia również świat dookoła (jak podczas Arabskiej Wiosny Ludów dwa lata temu), ale jego dziedzictwo to kwestia wciąż otwarta i dyskusyjna. Tymczasem po ostatnich latach z pewnością zostanie Wikipedia, internetowa encyklopedia współtworzona przez rzesze ludzi na całym świecie, źródło darmowej wiedzy, z której korzysta zarówno prezydent Polski (jak mogliśmy się przekonać podczas jednego z jego publicznych wystąpień), jak i uczniowie podstawówki.
Oto wiedza, która faktycznie trafiła wreszcie pod strzechy i która jest generowana przez zwykłych anonimowych użytkowników Internetu. Koniec z dyktatem naukowców, monopolem na dostarczanie czy wydzielanie wiedzy – to zmiana systemu, którego początki tkwią gdzieś w postaciach szamanów czy egipskich kapłanów i który do dziś funkcjonuje pod postacią naukowych tytułów, rozmaitych „Imprimatur" i dziesiątków instytucji. Tymczasem okazało się, że ludzie z ludźmi mogą dzielić się wiedzą wszelaką i jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta