Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Latynoski przemarsz świętych

08 czerwca 2013 | Świat | Agata Kaźmierska
Przejaw tradycyjnego katolicyzmu – procesja wielkopiątkowa w Puebli  w Meksyku
źródło: AFP
Przejaw tradycyjnego katolicyzmu – procesja wielkopiątkowa w Puebli w Meksyku

Kościół katolicki w Ameryce Łacińskiej szybko traci wiernych. Papież chce, by ocaliły go kobiety.

W Ameryce Południowej mieszka prawie połowa wszystkich katolików. Gdy zaczynał się pontyfikat Jana Pawła II, Watykan stawiał ją za wzór reszcie świata i nazywał kontynentem nadziei. Dziś częściej używa się określenia „kontynent zwątpienia". Odpowiedzią na bolączki południowoamerykańskiego Kościoła mają być dwie zakonnice, i to żyjące ponad 100 lat temu, które Franciszek niedawno kanonizował.

– Papieże zawsze zatrudniali świętych jako posłańców, by nieśli wiernym najważniejsze przesłania – mówi ks. Manuel Olimon, wykładowca na Academia Mexicana de la Historia w mieście Meksyk.

Wiadomość, jaką za pośrednictwem dwóch nowych świętych wysłał tuż przed mającą się odbyć pod koniec lipca, jego jedyną w tym roku, zagraniczną pielgrzymką do Brazylii, skonsternowała kościelnych hierarchów i ucieszyła wiernych.

Kult śmierci

– To afirmacja piekła! – grzmiał w ubiegłym tygodniu kard. Gianfranco Ravasi. Kościół katolicki nie po raz pierwszy, choć wyjątkowo stanowczo, potępił kult Santa Muerte, „świętej śmierci", nazywając go jednoznacznie bluźnierstwem. W Meksyku, jednym z największych na świecie państw katolickich, w uroczystościach wzorowanych na ceremoniach kościelnych, podczas których oddaje się cześć szkieletowi, bierze udział nawet 8 milionów ludzi.

Santa Muerte nazywana jest też patronką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9556

Wydanie: 9556

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament