„Zapomniana" pożyczka może podatnika drogo kosztować
Powołanie się na określoną czynność przed organami skarbowymi może skutkować zastosowaniem przez nie 20-proc. stawki podatku od czynności cywilnoprawnych
Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) został uregulowany w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 9 września 2000 r. o PCC. Obowiązek ten powstaje w momencie dokonania czynności, np. zawarcia umowy pożyczki.
W takiej sytuacji podatnik ma obowiązek bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3 oraz obliczyć i wpłacić podatek do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Szczególny sposób
Ustawa przewiduje również szczególny sposób powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje bowiem w przypadku powołania się przez podatnika przed organami skarbowymi na fakt dokonania czynności cywilnoprawnej, jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnej w terminie 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o PCC).
Obowiązek podatkowy ciąży na biorącym pożyczkę.
Ile wynosi
Generalnie stawka podatku od umowy pożyczki wynosi 2 proc. (art. 7 ust. 4 ustawy o PCC).
Według art. 7 ust. 5 pkt 1 ustawy, jeżeli przed organem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta