Sprzeczne plany wobec działki
Co zrobić, gdy na terenie działki lub w jej sąsiedztwie zmienia się plan zagospodarowania przestrzennego w gminie? Jak i od kogo dochodzić wówczas swoich praw?
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: „ustawa) ustalenie przeznaczenia terenu a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu, następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (dalej: m.p.z.p.) M.p.z.p. wraz z innymi przepisami kształtuje sposób wykonywania prawa własności nieruchomości. Każdemu kto ma tytuł prawny do nieruchomości, ustawa umożliwia zagospodarowanie terenu zgodnie z warunkami m.p.z.p., jeżeli nie narusza to chronionego interesu publicznego oraz osób trzecich. Zmiana przeznaczenia terenu będącego naszą własnością lub działki znajdującej się w sąsiedztwie, może wywrzeć istotny wpływ na sposób korzystania z nieruchomości. Gdy na skutek zmiany planu korzystanie z nieruchomości lub jej części stało się niemożliwe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta