Doradztwo podatkowe cieszy się niesłabnącą popularnością
Aż 19 firmom spadły przychody w 2012 r. Rok wcześniej – tylko pięciu. Doradcy jednak nie tracą pracy.
Z tegorocznego rankingu wynika, że choć kancelarie mają mniejsze przychody, to popyt na ich usługi nie maleje, nie rezygnują zatem z pracowników. Przychody spadły aż 19 firmom, a wzrost w 27 był niewielki.
Od lat ranking niezmiennie pokazuje, że siłą wielkich są właśnie ludzie. Na zespoły składające się z setki i więcej profesjonalistów mogą sobie pozwolić tylko firmy z tzw. wielkiej czwórki: Deloitte, Ernst & Young, KPMG i PwC o zasięgu międzynarodowym. Ich klientela to w znacznej części globalne korporacje. Jednocześnie większość kancelarii doradczych, zarówno biorących udział w naszym rankingu, jak i pozostałych, to kancelarie jedno- lub kilkuosobowe.
Średnie rosną w siłę
Między tymi biegunami lokuje się niewielka grupa kancelarii średniej wielkości. Największa z nich, MDDP, zatrudnia 37 osób uprawnienionych do doradztwa podatkowego. To bardzo ciekawa kategoria firm doradczych. Jak zauważają ich przedstawicielki Renata Dłuska i Irena Ożóg jest dla nich miejsce na rynku, choć ich prowadzenie wymaga gotowości do ponoszenia wyższych kosztów. Takie właśnie firmy mogą być jednak konkurencją dla wielkiej czwórki. Specjalizują się w różnych zagadnieniach podatkowych, a kilkunastoosobowy zespół może obsłużyć duże zlecenie, np. na kompleksową optymalizację fiskalną. Poza tym, zwykle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta