Jak się starać o dotację na nowe miejsca pracy
Urząd pracy zwróci przedsiębiorcy nawet 22 tys. zł wydane na stworzenie stanowiska dla bezrobotnego. Ubiegający się o dofinansowanie nie może jednak zalegać z zapłatą danin publicznych
O refundację kosztów wyposażenia czy doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego skierowanego z urzędu pracy może się ubiegać każdy przedsiębiorca, a także producent rolny.
Kwota pomocy wynosi maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. W tym roku przedsiębiorca może więc liczyć aż na 22 440,30 zł wsparcia. Z tych pieniędzy może sfinansować zakup sprzętu niezbędnego bezrobotnemu na nowym stanowisku. Może to być nowa lada czy kasa fiskalna w sklepie, a w biurze komputer i drukarka oraz biurko.
Wydatki te muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i zakresem obowiązków na tworzonym stanowisku. W zamian za wsparcie z urzędu pracodawca musi zobowiązać się do utrzymania tej posady przez co najmniej 24 miesiące. A jeśli w tym czasie bezrobotny zwolni się z pracy, urząd skieruje następną osobę na jej miejsce.
Wnioski do urzędów pracy można składać przez cały rok, gdyż większość urzędów tak rozkłada pieniądze z Funduszu Pracy, by bez przerw udzielać pomocy przedsiębiorcom. Jednak najlepiej zrobić to na początku roku, tuż po tym jak do pośredniaków wpłyną pieniądze na aktywizację bezrobotnych. Przedsiębiorca będzie miał wówczas największe szanse na uzyskanie dotacji.
Krok 1.
Sprawdź, czy spełniasz warunki
Prawo do refundacji ma firma,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta