Budynek bez dachu nie podlega daninie
W przypadku nieruchomości obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające go. Ta pozornie prosta reguła w praktyce wywołuje poważne wątpliwości. Przykładowo, podatnicy planujący rozbiórkę nie mają pewności, do kiedy powinni płacić na rzecz fiskusa
- Planuję rozbiórkę budynku znajdującego się na mojej działce. Prace są dość skomplikowane i rozbiórka zapewne potrwa dość długo. Do kiedy powinienem płacić podatek od nieruchomości za ten budynek? Kiedy można uznać, że nie ma już budynku i wygasł obowiązek płacenia na rzecz fiskusa? – pyta czytelnik.
Prace rozbiórkowe mogą trwać miesiącami lub nawet latami. Wedle korzystnego dla podatników poglądu, pozbawienie budynku jego istotnego elementu, takiego jak przegrody budowlane lub dach, powoduje wygaśnięcie obowiązku podatkowego. Zagadnienie to w praktyce nie jest jednak rozstrzygane jednolicie.
Zdarza się bowiem, że organy podatkowe kwestionują takie podejście i żądając daniny aż do czasu, gdy budynek zostanie całkowicie rozebrany. Przepisy nie dają natomiast jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy rozbierany budynek może już zostać wyłączony z opodatkowania.
Wraz z likwidacją
Nie ma wątpliwości, że całkowita likwidacja budynku powoduje wygaśnięcie obowiązku podatkowego. Podatku nie trzeba płacić, jeżeli dany obiekt został fizycznie zlikwidowany (całkowicie rozebrany lub wyburzony). Należy jednak pamiętać, że analogicznych konsekwencji nie rodzi likwidacja księgowa danego budynku, tzn. zaprzestanie dokonywania od niego odpisów amortyzacyjnych lub wyłączenie z ewidencji środków trwałych.
Również czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta