Barometr cen: lokale na wynajem
Mieszkania do wynajęcia są, średnio, o 4–5 proc. tańsze niż w wakacje 2012 r. Prognozy mówią o dalszych obniżkach cen, przeciętnie 2–3 proc. w ciągu roku – wynika z barometru „Rz".
∑ W ośrodkach akademickich zaczął się sezon. W Gdańsku czy we Wrocławiu lokale położone najbliżej uczelni znajdują amatora w ciągu paru dni.
∑ Poszukiwane są przede wszystkim mieszkania dwu- i trzypokojowe z odrębnym wejściem do każdego pomieszczenia. Oprócz lokalizacji ważny jest dobry standard wyposażenia (meble, sprzęt AGD) i relatywnie niska cena.
∑ Mimo wzmożonego popytu ceny nie rosną, a w perspektywie roku jeszcze spadną, bo wciąż zwiększa się podaż. Zwłaszcza ostatnio, gdy spadło oprocentowanie lokat, więcej osób inwestuje w mieszkania, które potem wystawiane są na rynku najmów.
Jak powstaje barometr
Agencje pośrednictwa podają stawki za wynajem kawalerek i mieszkań dwupokojowych obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych lokali za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany, wyrażone w procentach.