Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minimieszkania nie tylko dla singli

19 sierpnia 2013 | Ekonomia | Aneta Gawrońska
Powierzchnie nowych mieszkań się kurczą. Dwupokojowe lokale pod koniec czerwca 2009 r. miały średnio 53,4 mkw.,  a dziś – 49 mkw. Trzypokojowe zmniejszyły się z 76,4 do 68,2 mkw.
źródło: Rzeczpospolita
Powierzchnie nowych mieszkań się kurczą. Dwupokojowe lokale pod koniec czerwca 2009 r. miały średnio 53,4 mkw., a dziś – 49 mkw. Trzypokojowe zmniejszyły się z 76,4 do 68,2 mkw.
Na osiedlu Hevelia w Poznaniu najmniejsze lokale mają 24 mkw.
źródło: Materiały Inwestora
Na osiedlu Hevelia w Poznaniu najmniejsze lokale mają 24 mkw.

Średnia powierzchnia nowego lokalu to dziś 60,4 mkw. Cztery lata temu było to 71,1 mkw. Nieduże mieszkania dość szybko znikają z oferty. Kupują je inwestorzy.

Z danych portalu Tabelaofert.pl wynika, że najmniejsze mieszkania (11,3 mkw.) znajdziemy we wrocławskiej inwestycji Starter. – To jednak bardzo nietypowy projekt, skierowany głównie do studentów oraz inwestorów planujących zakup mieszkania na wynajem – mówi Anna Papiernik, analityk rynku nieruchomości redNet Property Group. – W ostatnich latach średnia powierzchnia lokali na rynku pierwotnym znacznie się zmniejszyła: z 71,1 mkw. pod koniec czerwca 2009 r. do 60,4 mkw. w czerwcu tego roku.

Lokale się kurczą

Jak mówi Anna Papiernik, najbardziej zmniejszyły się mieszkania czteropokojowe. W 2009 r. miały średnio 106,1 mkw., a na koniec czerwca tego roku – 93,6 mkw. Kawalerki skurczyły się z 38,1 do 34,7 mkw. – Deweloperzy nadal będą budowali małe lokale. Mieszkania dla wielu klientów wciąż są zbyt drogie, dlatego skłaniają się ku mniejszym powierzchniom, które oznaczają mniejszy kredyt – tłumaczy Anna Papiernik. – Większe mieszkania będą wybierane chętniej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9616

Wydanie: 9616

Spis treści
Zamów abonament