Minimieszkania nie tylko dla singli
Średnia powierzchnia nowego lokalu to dziś 60,4 mkw. Cztery lata temu było to 71,1 mkw. Nieduże mieszkania dość szybko znikają z oferty. Kupują je inwestorzy.
Z danych portalu Tabelaofert.pl wynika, że najmniejsze mieszkania (11,3 mkw.) znajdziemy we wrocławskiej inwestycji Starter. – To jednak bardzo nietypowy projekt, skierowany głównie do studentów oraz inwestorów planujących zakup mieszkania na wynajem – mówi Anna Papiernik, analityk rynku nieruchomości redNet Property Group. – W ostatnich latach średnia powierzchnia lokali na rynku pierwotnym znacznie się zmniejszyła: z 71,1 mkw. pod koniec czerwca 2009 r. do 60,4 mkw. w czerwcu tego roku.
Lokale się kurczą
Jak mówi Anna Papiernik, najbardziej zmniejszyły się mieszkania czteropokojowe. W 2009 r. miały średnio 106,1 mkw., a na koniec czerwca tego roku – 93,6 mkw. Kawalerki skurczyły się z 38,1 do 34,7 mkw. – Deweloperzy nadal będą budowali małe lokale. Mieszkania dla wielu klientów wciąż są zbyt drogie, dlatego skłaniają się ku mniejszym powierzchniom, które oznaczają mniejszy kredyt – tłumaczy Anna Papiernik. – Większe mieszkania będą wybierane chętniej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta