Budynek bez dachu nie podlega daninie
Mama, która w ciągu 14 dni od porodu zadeklaruje chęć pobytu z dzieckiem przez rok, otrzyma 80-proc. zasiłek macierzyński. Jeśli rozmyśli się i zrezygnuje z części urlopu rodzicielskiego, straci szansę na wyrównanie
Decyzję dotyczącą korzystania z rocznego zasiłku ma- cierzyńskiego w wysokości 80 proc. trzeba podjąć tuż po porodzie.
Matka musi wtedy złożyć pracodawcy, nie później niż w ciągu 14 dni po urodzeniu dziecka, wniosek o udzielenie – bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim – dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a następnie bez dnia przerwy jeszcze urlopu rodzicielskiego (obydwa w pełnym wymiarze).
W ten sposób deklaruje chęć pobierania świadczenia aż przez rok, ale niższego, bo w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru (art. 31 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.; dalej ustawa zasiłkowa).
Jeżeli rodzice będą się wymieniać uprawnieniami i na bieżąco wnioskować o kolejne części dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a później rodzicielskiego, to do ich kieszeni będzie trafiał zasiłek macierzyński w innej wysokości. Za czas podstawowej i dodatkowej opieki macierzyńskiej otrzymają 100-proc. świadczenie, a za okres urlopu rodzicielskiego przysługiwać będzie ono jedynie w stawce 60 proc.
Przykład
Pani Monika urodziła córeczkę 5 sierpnia br. Na podjęcie decyzji, czy chce zrezygnować z aktywności zawodowej przez rok i całkowicie poświęcić się wychowaniu dziecka, ma czas do 19 sierpnia.
Jeśli w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta