Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zażarta walka o gusta Polaków

19 sierpnia 2013 | Ekonomia | Katarzyna Kucharczyk
Wartość krajowego rynku gastronomicznego w tym roku wzrośnie o zaledwie 1 proc.
źródło: Rzeczpospolita
Wartość krajowego rynku gastronomicznego w tym roku wzrośnie o zaledwie 1 proc.

Nowy system obsługi i karty dań na tabletach – to tylko niektóre ze sposobów, dzięki którym firmy w Polsce starają się pozyskać klientów.

Konkurencja w branży się zaostrza. Mimo pojawiających się oznak ożywienia gospodarczego restauratorzy wciąż narzekają na trudną sytuację.

– Cały rynek gastronomiczny według naszych szacunków ma wartość prawie 23 mld zł. Spodziewamy się, iż w 2013 roku pozostanie w stagnacji – mówi Jarosław Frontczak, analityk handlu detalicznego firmy badawczej PMR. Szacuje, że tegoroczny wzrost rynku nie przekroczy 1 proc. – Dopiero od 2014 r. prognozowana jest wyraźniejsza poprawa sytuacji –   mówi.

Podobnego zdania jest Włodzimierz Giller, analityk DM PKO BP. – Niestety, nic nie zapowiada, żeby na polskim rynku nastroje konsumenckie rychło się poprawiły. Sprzedaż zapewne dalej będzie pod presją, ale operatorzy restauracji mogą ten czas wykorzystać, by zbić koszty nowych otwarć – radzi.

Spada liczba lokali

W Polsce działa teraz około 47 tysięcy placówek gastronomicznych. – Trend spadkowy na tym rynku występuje od wielu lat, a jest związany przede wszystkim ze zmieniającymi się zwyczajami konsumentów oraz ekspansją sieci – mówi Frontczak.

W  najtrudniejszej sytuacji są wprawdzie mali gracze, ale sytuacja gospodarcza  nie pozostaje bez wypływu również na wyniki największych firm w Europie. W ostatnich kwartałach widać było, że wyhamowała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9616

Wydanie: 9616

Spis treści
Zamów abonament