Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy boją się fiskalizmu

19 sierpnia 2013 | Dobra Firma | Anna Cieślak-Wróblewska

By otoczenie makroekonomiczne bardziej sprzyjało rozwojowi gospodarki, państwo musi uzdrowić swoje finanse.

„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet pogarsza. W kolejnych odcinkach cyklu „Teraz przedsiębiorczość" poszukamy sposobu na awans Polski w Rankingu Globalnej Konkurencyjności World Economic Forum. Dzisiaj opisujemy wpływ otoczenia makroekonomicznego na rozwój gospodarczy. Największym wyzwaniem jest przywrócenie równowagi w finansach publicznych, które obecnie stoją na skraju załamania.

1. Zbyt wysoki deficyt

Pod względem stabilności makroekonomicznej Polska zajmuje odległe 72. miejsce. Tę złą pozycję zawdzięczamy głównie nierównowadze finansów publicznych – dług publiczny daje nam 103. miejsce, a deficyt – 111. Na tle innych krajów niska jest też stopa (w relacji do PKB) oszczędności krajowych – 84. miejsce. Nieźle (35. pozycja) wypadamy za to pod względem oceny ratingowej, co oznacza, że jesteśmy uznawani za całkiem wiarygodny kraj.

2. Unikanie progów ostrożnościowych

Obecnie Polska jest zadłużona na ok. 870 mld zł, co stanowi ok. 53–54 proc. PKB. Głównym wyzwaniem dla polityki fiskalnej państwa staje się więc utrzymanie długu poniżej II progu ostrożnościowego, czyli 55 proc. PKB. Po jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9616

Wydanie: 9616

Spis treści
Zamów abonament