Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiara dłużnika w cuda najczęściej kończy się katastrofą finansową

19 sierpnia 2013 | Nieruchomości
Krzysztof Oppenheim, doradca finansowy, ekspert w dziedzinie kredytów hipotecznych, właściciel firmy Oppenheim Enterprise, pioniera na rynku pośrednictwa kredytowego. Obecnie prezes firmy Nieruchomości Boża Krówka specjalizującej się w sprzedaży przecenionych nieruchomości, zamianach mieszkań  oraz w oddłużaniu osób, które wpadły w pułapkę kredytową. Wcześniej profesjonalny zawodnik brydża sportowego.
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Krzysztof Oppenheim, doradca finansowy, ekspert w dziedzinie kredytów hipotecznych, właściciel firmy Oppenheim Enterprise, pioniera na rynku pośrednictwa kredytowego. Obecnie prezes firmy Nieruchomości Boża Krówka specjalizującej się w sprzedaży przecenionych nieruchomości, zamianach mieszkań oraz w oddłużaniu osób, które wpadły w pułapkę kredytową. Wcześniej profesjonalny zawodnik brydża sportowego.

Poradnik | Co zrobić, gdy w budżecie rodzinnym wydatki są wyższe niż przychody? Kiedy sprzedaż lub zamiana lokalu uratuje sytuację?

Czy łatwo dziś zamienić mieszkanie, np. piętro na parter, większe na mniejsze, czy raczej lepiej sprzedać i kupić inne, bo o chętnych na zamiany trudno?

Krzysztof Oppenheim: Szacuję, że minimum 10 proc. właścicieli mieszkań z chęcią zamieniłoby się na inną nieruchomość, gdyby było to w miarę proste. Powodem zmiany lokum może być np. wielkość  mieszkania – za małe lub za duże, lokalizacja, piętro, chęć poprawienia standardu lub uciążliwy sąsiad.

Jeśli próbujemy dokonać zamiany we własnym zakresie, musimy znaleźć inną rodzinę, która posiada mieszkanie, jakie nas interesuje, i rodzina ta musi być zainteresowana naszym lokalem. Ponieważ nie jest to proste, forma zamiany bezpośredniej jest zjawiskiem marginalnym na rynku obrotu nieruchomościami.

Zdarza się, że ktoś z powodu choroby czy wieku nie jest w stanie wchodzić na czwarte piętro, ale ma mieszkanie w centrum miasta. Czy uda się zamienić lokal na podobny na niskim piętrze lub położony wyżej, ale z windą, bez dopłaty? Od czego zależy powodzenie transakcji zamiany?

Skuteczność przy transakcji zamiany zależy od wielu czynników, ale z moich doświadczeń wynika, że najważniejszy jest tu czynnik ludzki. Przede wszystkim potrzebna jest do tego fachowa pomoc i determinacja. Dość często spotykam się z sytuacją, że jeden z małżonków obstaje za zamianą, a drugi – wprost przeciwnie. W takich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9616

Wydanie: 9616

Spis treści
Zamów abonament