Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusze do zmian, a nie likwidacji

19 sierpnia 2013 | Ekonomia | Aleksander Romanowski

Obniżenie kosztów funkcjonowania oraz poprawa konkurencyjności OFE wymagają zmian legislacyjnych pozwalających na umieszczenie pod jednym funduszem parasolowym subfunduszy emerytalnych zarządzanych przez TFI.

W debacie publicznej, jaka toczy się nieprzerwanie od kilku lat na temat funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych, podnosi się przede wszystkim kwestię wysokich kosztów funkcjonowania II filaru reformy emerytalnej, braku konkurencyjności na rynku otwartych funduszy emerytalnych oraz negatywnego wpływu przekazywania składek do funduszy na stan finansów publicznych.

Przeciwnicy reformy emerytalnej zarzucają powszechnym towarzystwom emerytalnym brak skłonności do obniżania wysokości pobieranych opłat. W tym miejscu należy przypomnieć, że obowiązek tworzenia specjalnych instytucji finansowych w postaci PTE, uprawnionych do zarządzania otwartymi funduszami emerytalnymi wynika z zapisów ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Rynkowa koncentracja

Ustawodawca nałożył na akcjonariuszy obowiązek utworzenia PTE w celu zarządzania pojedynczym funduszem emerytalnym. Aby zapewnić pokrycie kosztów funkcjonowania II filaru OFE, na mocy tejże ustawy zostały uprawnione do obciążania składek przekazywanych przez ZUS funduszom opłatą dystrybucyjną, a aktywa funduszy opłatą z tytułu zarządzania. Do końca 2011 roku ustawodawca zobowiązał PTE do korzystania z kosztownego kanału dystrybucji opartego na licencjonowanych agentach.

Ustawowe nałożenie dodatkowych wymogów formalnych na instytucje uprawnione do dystrybucji OFE inne niż PTE...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9616

Wydanie: 9616

Spis treści
Zamów abonament