Szczęścia nie dają, ale rządzą światem
Zbigniew Miłuński | Z filozofem i dyplomowanym psychoterapeutą psychologii zorientowanej na proces rozmawia Mateusz Ostrowski.
Czym są pieniądze z psychologicznego i filozoficznego punktu widzenia?
Zbigniew Miłuński: Odrywając się nieco od ekonomii, w naszym świecie pieniądz jest materialnym nośnikiem mocy. Im więcej zakumulowanych pieniędzy, tym większą mocą dysponuję. Więcej mogę kupić, więcej załatwić. W coraz większej skali mogę mieć wpływ na to, co się dzieje w moim życiu i w życiu innych ludzi.
Nawet jeśli tej mocy się dużo zgromadzi, nie zawsze to działa. Są ludzie, którzy – jak się wydaje – mają dużo, a jakoś nie czują się zamożni. Potrzebne jest wewnętrzne poczucie bogactwa?
Też, ale liczy się jeszcze umiejętność cieszenia się tym, co mamy, cieszenia się życiem, bardzo prostymi na pozór rzeczami, a jednocześnie niezamartwianie się tym, co może się zdarzyć. Pieniędzmi często dysponują osoby, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta