Szybsza amortyzacja nie zawsze jest korzystniejsza
Obniżając bądź podwyższając stawkę dla umarzanego metodą liniową samochodu osobowego o wartości większej niż 20 000 euro, trzeba pamiętać, że niecały odpis będzie kosztem uzyskania przychodów
Podatnicy mogą obniżać lub podwyższać stawkę amortyzacyjną, na warunkach określonych w art. 16i ustawy o CIT lub art. 22i ustawy o PIT, także w stosunku do samochodów osobowych umarzanych metodą liniową.
Stosując takie zabiegi w przypadku samochodów osobowych, których wartość początkowa przekracza 20 000 euro, trzeba mieć na uwadze, że nie cały odpis amortyzacyjny będzie kosztem uzyskania przychodów.
Lepsze auto z ograniczeniami
Odpisy z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywane według zasad określonych w art. 16a–16m ustawy o CIT lub w art. 22a–22o ustawy o PIT, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro nie są kosztami uzyskania przychodów. Walutę przelicza się na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania (art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT).
Oznacza to, że podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne w części ustalonej od wartości samochodu nieprzewyższającej równowartości 20 000 euro. Musi więc ustalić, jaka część każdego odpisu amortyzacyjnego dotyczy wartości samochodu nieprzekraczającej limitu i tylko tę część zaliczyć do kosztów podatkowych.
Pozostała część odpisu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta