Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy sprzedajemy akcje ze spadku

19 września 2013 | Prawo i praktyka | Aleksandra Kasińska
Aleksandra Kasińska doradca podatkowy, aplikantka radcowska w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy
źródło: Rzeczpospolita
Aleksandra Kasińska doradca podatkowy, aplikantka radcowska w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Papiery wartościowe i jednostki uczestnictwa w funduszach, które należały do zmarłego, podlegają dziedziczeniu. Wątpliwości budzi sposób określenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia tego typu instrumentów

Otrzymanie w spadku papierów wartościowych i jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Warto przy tym przypomnieć, że nabycie spadku po członkach najbliższej rodziny jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem dokonania zgłoszenia w urzędzie skarbowym w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Otrzymane w spadku akcje można następnie zbyć, a jednostki uczestnictwa umorzyć. Dochód uzyskany z takich transakcji podlega już opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w ustawie o PIT.

Kapitały pieniężne

Do źródeł przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza się kapitały pieniężne. W źródle tym mieszczą się m.in. przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, a także należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Co do zasady, wskazane przychody opodatkowane są stawką 19 proc. W ramach tego źródła możliwe jest również rozpoznanie kosztów podatkowych.

Co mówią przepisy

Ustawa o PIT stanowi w art. 23 ust. 1 pkt 38, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9643

Wydanie: 9643

Spis treści

Media planet

Zamów abonament