Ministerstwo finansów przykręca śrubę, ale są jeszcze sposoby na optymalizację
W Europie kontynentalnej zarejestrowanie firmy na powiernika jest niedozwolone. Inaczej jest w systemach anglosaskich. Transakcje między jednostką polską a utworzoną np. na Malcie i mającą pełną strukturę powierniczą jest uznawany z perspektywy naszych przepisów za obrót między podmiotami niezależnymi
W styczniu br. zaczęły obowiązywać mniej korzystne dla podatników regulacje w polsko-cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ministerstwo Finansów rozpoczęło także proces renegocjacji umowy polsko-słowackiej, zapewniającej neutralny podatkowo transfer dywidendy ze spółek cypryjskich do polskich beneficjentów za pośrednictwem słowackiej spółki komandytowej.
Zmieniła się także praktyka fiskusa w odniesieniu do spółek mających siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (dalej: ZEA).
Od początku 2013 r. organy podatkowe zaczęły wskazywać w wydawanych interpretacjach indywidualnych, że dla zwolnienia z opodatkowania wynagrodzeń dyrektorskich z ZEA spółka wypłacająca te należności powinna mieć w ZEA nie tylko siedzibę, ale też status rezydenta podatkowego.
Przykładowo Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 13 sierpnia 2013 r. (IPTPB2/415-346/ 13-4/Akr) podkreśliła, że „nie każdy przypadek posiadania przez spółkę siedziby w umawiającym się państwie oznacza, iż spółka podlega w tym państwie opodatkowaniu z tytułu rezydencji podatkowej. Nie przesądza również o rezydencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta