Nowe technologie wymusiły zmiany w prawie cywilnym
Praktyka w obrocie gospodarczym w coraz większym zakresie opiera się na dokumentach elektronicznych. Sądowa zaś bazuje głównie na tych w formie papierowej. Nowelizacja prawa cywilnego przybliży sądy do nowoczesności – zauważają profesorowie prawa.
W polskim prawie cywilnym zarówno materialnym, jak i procesowym uczestnicy obrotu gospodarczego opierają się głównie na dokumentach. Jest to pojęcie ogólnie przyjęte, nigdzie w polskim prawie niezdefiniowane. Przez wiele lat nie było takiej potrzeby, a istniejący w doktrynie spór odnosił się do elementów dokumentu, a nie do jego istoty.
Zważyć należy, iż przepisy procesowe odnoszące się do dowodu z dokumentu powstały w okresie sprzed Internetu, nowych technologii, e-maili i odnosiły się do ówczesnych realiów. Nie jest tajemnicą, iż polski wymiar sprawiedliwości głównie opiera się na dokumentach w postaci pisemnej, a przepisy k.p.c. dotyczące dokumentów raczej nie ułatwiają przeprowadzenia dowodu z dokumentu w postaci elektronicznej.
Rysik a oświadczenie woli
Obrót gospodarczy w dobie społeczeństwa informacyjnego coraz bardziej opiera się jednak na dokumentach w postaci elektronicznej. I proces ten będzie się tylko pogłębiał. Począwszy od etapu przedkontraktowego (oferta, aukcja itp.), kontraktowego (zawarcie umowy), faktury w postaci elektronicznej, skończywszy na dokumentach wytwarzanych w sądzie (protokół elektroniczny).
Wykorzystywanie nowych technologii wywołuje konieczność innego podejścia do dokumentu. Pojawia się też wiele nowych problemów, jak chociażby zawieranie umów za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta