Prywata w firmie ma krótkie nogi
Firma może dyscyplinarnie zwolnić etatowca za to, że wykorzystuje zajmowane stanowisko do własnych celów
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest stosowane w praktyce jako środek ostateczny i dotyczy rażących sytuacji. Przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika wylicza art. 52 § 1 k.p. W praktyce chodzi tu najczęściej o ciężkie naruszenie przez podwładnego podstawowych obowiązków pracowniczych.
Jeden z podstawowych obowiązków etatowca polega na dbałości o dobro zakładu pracy. Należy go rozumieć jako zakaz szkodzenia firmie przez pracownika i jednocześnie nakaz pozytywnego działania w jej interesie stosownie do potrzeby i możliwości zakładu. Powszechnie przyjmuje się, że pracownik narusza ten obowiązek, jeśli wykorzystuje swoje stanowisko do realizacji własnych, prywatnych celów godzących w dobro firmy.
Tak też uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 6 maja 2003 r. (I PK 267/02). Stwierdził, że umyślne wykorzystanie przez pracownika stanowiska służbowego do celów prywatnych, polegające na dysponowaniu pieniędzmi pracodawcy, nawet bez zamiaru ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta