Zlecenie na macierzyńskim tańsze niż na wychowawczym
Umowa cywilnoprawna zawarta z własną pracownicą, która dopiero co urodziła dziecko, podlega jedynie składce zdrowotnej. Jeśli kontrakt trwa kilka dni w każdym miesiącu, trzeba go na nowo zgłaszać i wyrejestrowywać z ZUS
- Zatrudniamy pracownicę na umowę o pracę i dodatkowo wykonuje ona u nas zlecenie. Jest w ciąży i wkrótce przejdzie na urlop macierzyński, później rodzicielski, a prawdopodobnie potem na wychowawczy. Co w takiej sytuacji mamy zrobić z jej umową zlecenia? Zawarto ją na czas nieokreślony, ale w praktyce kobieta wykonuje pracę tylko przez tydzień w miesiącu. Jakie będą tego konsekwencje, gdyby umowa nie została rozwiązana i w dalszym ciągu wykonywała ją osoba przebywająca na urlopach macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym? Co jest korzystniejsze dla firmy, a co dla pracownicy? – pyta czytelnik.
W ubezpieczeniach społecznych obowiązuje szersza definicja pracownika, niż wynika to z przepisów kodeksu pracy.
Dla celów opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za pracownika uważa się zarówno osobę, która jest pracownikiem, jak i tę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą.
I z nim pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w zakresie takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Ta definicja pracownika wynika z art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta