Niepełnosprawna matka wyjdzie z pracy po 6 godzinach
Pracownica, która ma skróconą, 7-godzinną, normę czasu pracy ze względu na swoją ułomność, także może korzystać z przerwy na naturalne karmienie dziecka
Co do zasady czas pracy niepełnosprawnego etatowca nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, o czym stanowi art. 15 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji).
Niepełnosprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym nie mogą pracować powyżej 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub – w razie jego braku – lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy (pismo pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, Czas pracy pracowników niepełnosprawnych po 1 stycznia 2012 r., „Rzeczpospolita" 2011/274/8).
Skróconą normę czasu pracy stosuje się od dnia przedstawienia pracodawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta