Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypowiedzenie skuteczne, choć nie dotarło do adresata

19 września 2013 | Prawo i praktyka | Małgorzata Terlikowska

Uporczywe unikanie listonosza, który doręcza przesyłkę z wymówieniem umowy o pracę, nie pomoże pracownikowi. Jeśli nie udowodni, że nie miał możliwości zapoznać się z nim, oświadczenie pracodawcy uważa się za doręczone

- Czy wypowiedzenie angażu wysłane pracownikowi pocztą, którego nie odebrał i wróciło do pracodawcy z właściwą adnotacją urzędu, można uznać za skutecznie doręczone? – pyta czytelnik.

Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie pracownika lub pracodawcy powodujące rozwiązanie istniejącego stosunku pracy. Przede wszystkim oświadczenie o rozwiązaniu z podwładnym umowy o pracę musi mieć postać pisemną. Osobiście może je wręczyć pracownikowi kierownik zakładu pracy lub przesłać pocztą.

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby wymówienie wysłać listem poleconym na adres, który szef ma w aktach osobowych pracownika. To oświadczenie woli uznaje się za złożone z chwilą, gdy doszło do podwładnego w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Wynika to z art. 300 k.p. w powiązaniu z art. 61 kodeksu cywilnego. W takim wypadku datą wręczenia wypowiedzenia pracownikowi będzie ta, w której podjął on przesyłkę i dowiedział się o jej treści.

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9643

Wydanie: 9643

Spis treści

Media planet

Zamów abonament