Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pogotowie handlowe

13 lutego 2014 | Dobra Firma | Regina Skibińska

Jak zaplanować bezpieczną transakcję

Planuję rozpoczęcie współpracy z nowym kontrahentem, ale nie mam pewności, czy okaże się on wiarygodny. Jak mogę się zabezpieczyć na wypadek, gdyby nie uregulował on swoich zobowiązań?

Transakcje z nierzetelnymi kontrahentami mogą wpędzić firmę w poważne kłopoty, a nawet doprowadzić do bankructwa, dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie. Do wyboru jest kilka możliwości.

Klasycznym sposobem jest weksel in blanco. Jeżeli nabywca nie zapłaci za towar bądź usługę, sprawę kieruje się do sądu, co pozwala uzyskać nakaz zapłaty. Z weksla nie otrzymamy jednak więcej, niż wynosi majątek wystawcy. Natomiast jeśli wystawcą jest firma zadłużona, nie posiadająca majątku czy też właśnie plajtuje, to takie zabezpieczenie niewiele pomoże.

Kolejnym relatywnie prostym i niedrogim sposobem jest inkaso dokumentowe. Jest to uwarunkowana forma płatności, w której działający...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9763

Wydanie: 9763

Spis treści
Zamów abonament