Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co decyduje o zakwalifikowaniu firmy do sektora MŚP

13 lutego 2014 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

WIELKOŚĆ BIZNESU | O tym, czy mamy do czynienia z mikro-, małym, średnim czy dużym podmiotem, decyduje liczba zatrudnionych oraz wyniki finansowe. Jednak nie wolno także zapominać o powiązaniach lub posiadaniu firm partnerskich.

Na wielkość firmy, w kontekście traktowania jej w kategoriach MSP, wpływają przede wszystkim dwa elementy. Jest to wielkość zatrudnienia oraz dane finansowe, czyli suma aktywów lub wielkość rocznego obrotu. Należy podkreślić, że reguły określania wielkości przedsiębiorstwa są identyczne w całej Unii Europejskiej. Dlatego np. małe firmy z Polski, Czech, Holandii czy też Niemiec muszą spełniać takie same kryteria. A wynikają one z definicji zawartej w załączniku do rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 800/2008 (DzU UE nr L 214 z 9 sierpnia 2008 r.). Zgodnie z nią na kategorię mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw składają się te, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro, a/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 mln euro. Pierwszy warunek, czyli wielkość zatrudnienia, musi być bezwzględnie spełniony. Jeżeli zatem przedsiębiorca zatrudnia dokładnie 250 lub więcej pracowników, nie należy do kategorii MSP i innych czynników nie warto nawet badać.

PRZYKŁAD

Firma X osiągnęła roczny obrót na poziomie 30 mln euro, a jej roczny bilans zamknął się kwotą 40 mln euro. Z danych finansowych wynikałoby, że mieści się w kategorii MSP. Jednak firma X zatrudnia 260 osób. Dlatego będzie traktowana jako duże przedsiębiorstwo.

Natomiast w przypadku danych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9763

Wydanie: 9763

Spis treści
Zamów abonament