Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poszkodowani w wypadkach skarżą się na ubezpieczycieli

13 lutego 2014 | Moje Pieniądze
Towarzystwa wciąż twierdzą, że z ochrony przysługującej konsumentom mogą korzystać tylko kupujący polisy
autor zdjęcia: Roman Bosiacki
źródło: Fotorzepa
Towarzystwa wciąż twierdzą, że z ochrony przysługującej konsumentom mogą korzystać tylko kupujący polisy

Odszkodowania | Nie tylko osoba kupująca polisę ma przywileje należne konsumentowi, poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych także. Dlatego mogą składać skargi na towarzystwa do UOKiK.

Regina Skibińska

Kilka miesięcy temu Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwa wyroki, które wywołały rewolucję w ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Sąd uznał, że nie tylko osoba kupująca polisę, ale także poszkodowany jest konsumentem. Wcześniej pokutowała praktyka, że konsumentami są wyłącznie osoby, które kupują ubezpieczenia. Dlatego  z dobrodziejstw statusu konsumenta korzystali posiadacze autocasco czy polis inwestycyjnych. Ubezpieczyciele walczyli o utrzymanie tego stanowiska. Przeciwne argumenty wysuwał rzecznik ubezpieczonych oraz kancelarie odszkodowawcze.

Wyroki są nieprawomocne. Towarzystwa, których one dotyczyły, czyli PZU i Uniqa, złożyły apelacje. Uniqa uważa, że kwestia, czy poszkodowany jest konsumentem, wymaga rozstrzygnięcia na poziomie Sądu Najwyższego.

Większa ochrona

Nie jest to kwestia jedynie teoretyczna. Ma duże znaczenie praktyczne dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, a może to być nawet połowa rynku ubezpieczeniowego.

Konsument jako słabsza strona jest bardziej chroniony. Jeżeli uzna, że jego prawa są naruszane, może udać się nie tylko do sądu, ale może również składać skargi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd ten ma realne możliwości działania i chętnie z nich korzysta. Oprócz tego konsumenci mogą korzystać z istotnej pomocy w toku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9763

Wydanie: 9763

Spis treści
Zamów abonament