Szczególne reguły tylko przy czynnościach wykonywanych na rzecz przedsiębiorców
W przypadku świadczenia usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej firma nie ma obowiązku ich fakturowania.
Z analizy art. 19a ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT można wysnuć wniosek, że w przypadku świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej firma nie ma obowiązku fakturowania tych usług. Tym samym nie jest to przypadek, o którym mowa w art. 106b ust. 1 ustawy o VAT, do którego odwołuje się z kolei art. 19a ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT (regulujący szczególne zasady opodatkowania usług budowlanych). W konsekwencji, z interpretacji tego przepisu wynika, że szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych nie znajduje zastosowania, gdy usługobiorcą jest osoba fizyczna, która nie jest podatnikiem VAT. Wówczas zastosowanie znajdują zasady ogólne, określone w art. 19a od ust. 1 do ust. 3 ustawy o VAT (a gdy została wpłacona zaliczka, to art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).
Oznacza to, że obowiązek podatkowy powstaje w zależności od umowy oraz sposobu rozliczeń z klientem.
Odbierane etapami
Jeżeli prace budowlane są przyjmowane etapami i za ich realizację jest ustalona zapłata, to wówczas wykonanie danego etapu prac oznacza wykonanie usługi, co powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części (na podstawie art. 19a ust. 2 ustawy o VAT).
Przykład
31 lipca 2014 r. firma z zakończy budowę domu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta