Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczególne reguły tylko przy czynnościach wykonywanych na rzecz przedsiębiorców

13 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Andrzej Sroka

W przypadku świadczenia usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej firma nie ma obowiązku ich fakturowania.

Z analizy art. 19a ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT można wysnuć wniosek, że w przypadku świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej firma nie ma obowiązku fakturowania tych usług. Tym samym nie jest to przypadek, o którym mowa w art. 106b ust. 1 ustawy o VAT, do którego odwołuje się z kolei art. 19a ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT (regulujący szczególne zasady opodatkowania usług budowlanych). W konsekwencji, z interpretacji tego przepisu wynika, że szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych nie znajduje zastosowania, gdy usługobiorcą jest osoba fizyczna, która nie jest podatnikiem VAT. Wówczas zastosowanie znajdują zasady ogólne, określone w art. 19a od ust. 1 do ust. 3 ustawy o VAT (a gdy została wpłacona zaliczka, to art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).

Oznacza to, że obowiązek podatkowy powstaje w zależności od umowy oraz sposobu rozliczeń z klientem.

Odbierane etapami

Jeżeli prace budowlane są przyjmowane etapami i za ich realizację jest ustalona zapłata, to wówczas wykonanie danego etapu prac oznacza wykonanie usługi, co powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części (na podstawie art. 19a ust. 2 ustawy o VAT).

Przykład

31 lipca 2014 r. firma z zakończy budowę domu

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9763

Wydanie: 9763

Spis treści
Zamów abonament