Co dwa wnioski, to nie jeden
Z prośbą o rozszerzenie żądania można wystąpić tylko do momentu wydania rozstrzygnięcia przez organ podatkowy. Złożenie pisma później spowoduje obligatoryjną odmowę jego uwzględnienia.
Spółka złożyła wniosek o rozłożenia na raty zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób prawnych za 2011 rok. Czy możemy teraz zwrócić się o umorzenie tej zaległości? Co należy zrobić? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 167 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: op) do czasu wydania decyzji przez organ pierwszej instancji, strona może wystąpić o rozszerzenie zakresu żądania lub zgłosić nowe żądanie, niezależnie od tego, czy żądanie to wynika z tej samej podstawy prawnej co dotychczasowe. Warunkiem jest, aby dotyczyło tego samego stanu faktycznego.
Trzy przesłanki
- żądaniem można wystąpić, jeżeli:
- podmiot występujący z żądaniem jest stroną postępowania,
- żądanie zostanie złożone nie później niż do momentu wydania decyzji przez organ podatkowy,
- rozszerzenie (nowe żądanie) musi dotyczyć tego samego stanu faktycznego.
Przykład
Naczelnik urzędu skarbowego prowadzi wobec spółki „Kasztelan" z siedzibą w Luboniu postępowanie o rozłożenie na raty zaległości podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych za 2012 rok. W tej sprawie organ podatkowy 30 stycznia 2014 roku wydał decyzję, w której odmówił firmie rozłożenia na raty zaległości podatkowych. W uzasadnieniu wskazał, że spółka nie spełnia przesłanek do uwzględnienia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta