Od stycznia firmy budowlane inaczej rozliczają VAT
OBOWIĄZKI | Aby prawidłowo wykazać usługę montażową w deklaracji, firmy muszą zwrócić uwagę na status usługobiorcy. Od tego zależy, jakie zasady zastosują przy określaniu momentu powstania obowiązku podatkowego.
Od początku tego roku, na podstawie ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2013 r., poz. 35) zostały znowelizowane m.in. przepisy ustawy o VAT dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego. Obecnie, zgodnie z zasadą określoną w art. 19a ust. 1 tej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.
Skutki częściowego przyjęcia
Ustawodawca określił w artykule 19a ust. 2 i 3 ustawy o VAT, kiedy ma miejsce wykonanie usługi przyjmowanej częściowo lub rozliczanej według terminów płatności.
Mianowicie, w odniesieniu do usług przyjmowanych częściowo, usługę uznaje się również za wykonaną w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę.
Z kolei usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.
Według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta