Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chiński eksport w górę

13 lutego 2014 | Ekonomia i Rozwój
Państwo środka to obecnie po USA druga gospodarka świata
źródło: Rzeczpospolita
Państwo środka to obecnie po USA druga gospodarka świata

Nie widać spowolnienia zapowiadanego przez ekonomistów i władze. Import w styczniu był najwyższy od sześciu lat, eksport wzrósł o 10,6 proc.

danuta walewska

Styczniowa nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła 31,9 mld dol. i była najwyższa od listopada, który tradycyjnie jest miesiącem największych wysyłek przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem. Tymczasem prognozowano, że sięgnie ona „tylko" 23,7 mld dol.

Wyniki są takie, jakby w styczniu w ogóle nie było okołotygodniowej przerwy przed chińskim Nowym Rokiem. Ekonomiści oczekiwali, że w styczniowych danych będzie widoczne spowolnienie, typowe dla tego okresu, kiedy praktycznie tylko wielkie piece w hutach nie są wygaszane.

Skąd te wyniki?

Ale dobre informacje statystyczne przez wielu analityków zostały przyjęte z rezerwą. – To by było na tyle, jeśli chodzi o spowolnienie w chińskiej gospodarce. Ale nie wiem, czy powinniśmy się z tego cieszyć, czy martwić – komentuje Louis Kujis, ekonomista odpowiadający za rynek chiński w banku RBS. Ale zastawia się, skąd w takim razie wzięły się niepokoje na chińskim rynku finansowym i masowa wyprzedaż papierów w styczniu.

Styczniowe dane dotyczące handlu zagranicznego są tak dobre, że ekonomiści zastanawiają się, czy nie zostały „podrasowane" przez firmy. –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9763

Wydanie: 9763

Spis treści
Zamów abonament