Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwolnione zawody z nowymi ubezpieczeniami

13 lutego 2014 | Moje Pieniądze
Od 1 stycznia wszystkie agencje ochrony muszą mieć ubezpieczenie OC
autor zdjęcia: Dariusz Gacek
źródło: Fotorzepa
Od 1 stycznia wszystkie agencje ochrony muszą mieć ubezpieczenie OC

Polisy OC | Zmieniły się regulacje dotyczące rzeczoznawców majątkowych, zarządców i pośredników nieruchomości oraz agencji ochrony.

regina skibińska

Ustawa z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, potocznie zwana ustawą deregulacyjną, wprowadziła zapisy zwalniające przedstawicieli niektórych zawodów z obowiązku posiadania licencji. Co za tym idzie, zniosła też obowiązek spełnienia określonych wymogów formalnych, koniecznych do otrzymania takiej licencji.

Rzeczoznawcy majątkowi, zarządcy i pośrednicy nieruchomości oraz agencje ochrony to branże, w których w wyniku  deregulacji nastąpiły zmiany dotyczące ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Dla przedsiębiorcy

Deregulacja przerzuciła ciężar posiadania ubezpieczenia OC z rzeczoznawcy majątkowego na przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie czynności rzeczoznawstwa majątkowego. We wcześniejszym stanie prawnym ubezpieczeniu podlegała osoba fizyczna – rzeczoznawca majątkowy posiadający licencję. Obecnie polisę OC musi mieć przedsiębiorca wykonujący czynności określone w ustawie. Innymi słowy, w poprzednim stanie prawnym ubezpieczenie szło za osobą fizyczną – rzeczoznawcą majątkowym, obecnie idzie za przedsiębiorcą.

Jednocześnie wprowadzono w ustawie przepis, że jeśli przedsiębiorca wykonuje te czynności przy pomocy rzeczoznawcy majątkowego, szkody wyrządzone przez tego rzeczoznawcę są objęte ubezpieczeniem przedsiębiorcy.

Naturalną konsekwencją...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9763

Wydanie: 9763

Spis treści
Zamów abonament