Po wzroście najniższej płacy trzeba przeliczyć pensję za urlop
UMOWY | Pracodawcy, którzy od minimalnego wynagrodzenia naliczają stawkę godzinową, dodatek za pracę w nocy i za godziny nadliczbowe, muszą uwzględnić ich podwyżkę od stycznia, licząc wynagrodzenie urlopowe.
Ustalając wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, trzeba kierować się zasadą, zgodnie z którą pracownikowi za czas urlopu przysługuje taka należność, jaką otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Przesądza o tym art. 172 k.p.
Gdy co roku zmienia się stawka płacy minimalnej, pracodawcy muszą analizować, jak będzie to wpływało na świadczenia wypłacane zatrudnionym. Do rozstrzygnięcia jest m.in. to, czy nie zachodzi konieczność ponownego wyznaczenia podstawy urlopowej.
Potrzeba taka pojawi się m.in. wtedy, gdy w tej podstawie uwzględniane były dodatki za wykonywanie zadań służbowych w porze nocnej oraz w nadgodzinach. Jeśli wyliczano je na bazie ustawowej pensji minimalnej, na nowo firmy muszą przysiąść do kalkulacji wynagrodzenia za płatny wypoczynek pracowników.
W takich okolicznościach, przeliczenie podstawy wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy może obejmować nawet 12 miesięcy.
Ze zmiennych i stałych
Przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego pod uwagę należy brać składniki stałe i zmienne, zgodnie z regułami opisanymi poniżej >patrz tabela.
Istotny termin wypłaty
Baza do wyliczenia wysokości wynagrodzenia urlopowego to składniki wynagrodzenia wypłacone podwładnemu w okresie 3 lub 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc korzystania z płatnego wypoczynku. Nie ma znaczenia, za jaki okres one przysługiwały. Ważna jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta