Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy węgiel i koks do celów opałowych są zwolnione z akcyzy

13 lutego 2014 | Prawo i praktyka

Aby uznać, że w roku 2014 podatnik ma status zakładu energochłonnego, w roku 2013 musiał uzyskać proporcję nie mniejszą niż 10 proc. zakupu wyrobów węglowych w wartości produkcji sprzedanej.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 14 stycznia 2014 r. (I SA/Bd 936/13).

Przedmiotem działalności spółki komunalnej jest dostawa ciepła do lokali mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Spółka zamierza przejść z ogrzewania gazowego na węglowe. Pierwszy zakup wyrobów węglowych, jak również pierwsza sprzedaż ciepła powstałego w wyniku zużycia węgla nastąpiły w 2013 r. Spółka zapytała, czy w przypadku gdy udział zakupu wyrobów węglowych w stosunku do wartości produkcji sprzedanej wyniesie w 2013 r. ponad 10 proc., będzie mogła być zidentyfikowana jako zakład energochłonny do celów opałowych i tym samym nabyte wyroby węglowe będą zwolnione od akcyzy już w tym roku.

Organ podatkowy wskazał, że spółka nie może być zwolniona od akcyzy w 2013 r., gdyż dopiero w tym roku rozpoczęła działalność związaną ze zużywaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9763

Wydanie: 9763

Spis treści
Zamów abonament