Rynki dostrzegły stabilność
Zagraniczni inwestorzy przyzwyczaili się już do dobrych – w porównaniu z pozostałymi krajami UE – wyników polskiej gospodarki i odpowiedzialnej polityki gospodarczej – pisze członek zarządu NBP.
Andrzej Raczko
Obserwowane ostatnio fluktuacje na rynkach finansowych są na ogół traktowane jako efekt stopniowego odchodzenia od ilościowego luzowania polityki pieniężnej przez Fed. Pierwsze sygnały realizacji strategii wyjścia z niekonwencjonalnej polityki pieniężnej, przede wszystkim zapowiedź osławionego taperingu (powolnie odstawianie, zmniejszanie dawki – red.), spowodowały istotne zawirowania na rynkach finansowych w połowie zeszłego roku. Obecne decyzje o zmniejszeniu skali zakupu obligacji przez Fed nie wywołały głębokich zmian na rynkach kapitałowych krajów rozwiniętych gospodarczo, ale silnie uderzyły w kraje tzw. wschodzących rynków.
Prezes banku centralnego Indii, prof. Rajan, wręcz zarzucił Fed, że realizacja strategii wyjścia z niekonwencjonalnej polityki pieniężnej, o ile nie będzie odpowiednio konsultowana, przyczyni się do destabilizacji krajów emerging markets. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaprezentował odmienne stanowisko, zaznaczając, że proces taperingu tylko obnażył słabości części gospodarek rynków wschodzących. Jeśli ta ostatnia teza jest prawdziwa, to należy oczekiwać, że tapering wywoła zróżnicowaną reakcję rynków finansowych w stosunku do poszczególnych krajów z grupy emerging markets. Istotne jest zatem określenie czynników, które decydują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta